Niektórzy nauczyciele, którzy gościli w naszej świątyni (kolejność chronologiczna):

Słowo Roshi oznacza dosłownie "starego" lub "czcigodnego" nauczyciela. Na Zachodzie przyjęło się tłumaczenie tego tytułu jako "mistrz zen".

Murakami Kosho Roshi

Murakami Kosho Roshi

jest wieloletnim uczniem Kodo Sawaki Roshiego, jednego z najbardziej poważanych nauczycieli w tradycji soto, który zwany był Bezdomnym Kodo.

Urodził się w 1937 roku w Takamatsu w Japonii. Studiował fizykę teoretyczną. Podczas swoich studiów spotkał Kodo Sawaki Roshiego i został jego uczniem. Aż do śmierci swojego nauczyciela, Kosho Murakami podążał za nim, niestrudzenie praktykując zazen. Po śmierci Sawaki Roshiego został formalnie mnichem i oddał się praktyce shikan-taza, która stała się podstawą jego codziennego życia. Kosho Murakami idąc za przykładem swojego nauczyciela Kodo Sawaki Roshiego, wędruje po Japonii, rozmawiając z ludźmi, prowadząc sesshin i praktykując takuhatsu. Podobnie jak i jego nauczyciel, nie przywiązuje specjalnej wagi do hierarchii buddyjskiej, posiadania świątyni itp. Sesshin z Murakami Kosho Roshim odbywają się regularnie w okolicach Wrocławia od roku 2002.

Honda Tekifu Roshi

Yamada Bunryo Roshi

Yamada Bunryo Roshi

jest Roshim w linii zen rinzai. Jest następcą Dharmy Seki Yuho Roshiego, nieżyjącego już opata świątyni Eigenji w Japonii.

Yamada Bunryo Roshi urodził się w 1932 roku w Shitsuba w Japonii. Studiował na Uniwersytecie Buddyjskim Hanazono w Kioto. Praktykował w świątyni Eigenji, a następnie pod kierunkiem Kato Kozana Roshiego w Tokio. Jest opatem świątyni Daichi-ji. Aż do śmierci Seki Yuho Roshiego towarzyszył mu w jego pielgrzymce do Europy w celu nauczania zen. Pełni funkcję przewodniczącego organizacji Eigenji, zrzeszającej kilkadziesiąt świątyń leżących w okolicy klasztoru.
Rok 2003 był 30-tą z kolei pielgrzymką zen do Europy Yamady Roshiego i z tej okazji Roshi po raz pierwszy w Polsce poprowadził sesshin. Od tamtej pory sesshin z Roshim we Wrocławiu odbywały się co roku, aż do roku 2013.

Yasusada Seki Hotei

Yasusada Seki Hotei

jest synem Seki Yuho Roshiego, nieżyjącego już opata klasztoru Eigenji w Japonii. Został wyznaczony przez Yamada Bunryo Roshiego jako nauczyciel kontynuujący tradycję sesshin w Europie, zapoczątkowaną przez Seki Yuho Roshiego, a następnie przez Yamada Bunryo Roshiego (m.in. przez 11 lat w Polsce).

 

 

 

 

 

J.Ś. Gyalwang Drukpa

J.Ś. Gyalwang Drukpa